طناب – سیم انتخابات ریاست جمهوری هیلاری کلینتون

طناب – سیم: انتخابات ریاست جمهوری هیلاری کلینتون ایوانکا ترامپ ملانیا ترامپ ریاست جمهوری دونالد ترامپ رییس جمهور دولت ترامپ خانواده

گت بلاگز وب‌گردی «بانوی اول» و زندگی خانوادگی در کاخ سفید

تصویر همسران کاندیداهای ریاست جمهوری در بالکن‌های فراخ در میان باغ منزل و مزرعه ایشان به بخش مهمی از تبلیغات و فرهنگ سیاسی در آمریکا بدل شد.

«بانوی اول» و زندگی خانوادگی در کاخ سفید

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، اهمیت عنوان خانواده در فرهنگ سیاسی آمریکا به خصوص در مسابقه های انتخاباتی ریاست جمهوری همواره از اهمیت خاص ای برخوردار بوده هست. از آغازین تصویرهای دریافت شده است از گزینش های ریاست جمهوری در آمریکا تصویر آبراهام لینکولن است که در صحن منزل و در کنار اعضای خانواده او ثبت شده است هست. به عبارت دیگر اگر قرار است رییس جمهور سمبلی از تأمین رفاه و آرامش جهت ملت باشد، او باید به طریق اولی توانسته باشد این اهداف را جهت خانواده و در زندگی شخصی خود تأمین کند. حتی در تصویرهای اولیه انتخاباتی آمریکا دیده می شود که شخص رییس جمهور علاوه بر همسر و فرزندان متعدد، عهده دار زندگی والدین و سالمندان خانواده هم است و آنها را تکریم می کند. این ها همه نشانی از کارکرد نمادین نهاد خانواده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دارد.

عبارات مهم : انتخابات ریاست جمهوری – هیلاری کلینتون

به صورت سنتی همواره همسر رییس جمهور یاور مهم او بازنمایی شده است است که در مسابقه ها رییس جمهور را همراهی می کند. باور به توانایی یک مرد یا زن از سوی همسرش، نقطه آغازین اعتماد یک ملت به او در آمریکا محسوب می شود. نخستین بار شاید این آبراهام لینکولن بود که با دعوت از کاندیداهای ریاست جمهوری به اتفاق همسرشان در باغ شخصی اش در ایلینوی این وقت را فراهم کرد که همسران در کنار مردان خود در عرصه سیاست رسمی ظاهر شوند. از آن جایی که تا سال ها نقش زنان در آمریکا به صورت سنتی تعریف می شد، طبیعی بود که «خانم خانه» نیز میزبانی میهمانان سیاسی همسرش را عهده دار شود.
تصویر همسران کاندیداهای ریاست جمهوری در بالکن های فراخ در میان باغ منزل و مزرعه ایشان به بخش مهمی از تبلیغات و فرهنگ سیاسی در آمریکا بدل شد. این امر به خصوص با توسعه صنعت مطبوعات و تکوین جنبش های اجتماعی حامی حق رأی زنان در آمریکا توسعه یافت. به نظر می رسد نگاه فعالان اجتماعی به همسر رییس جمهور به علت دسترسی خاص اش به سیاستمدار مهم تصمیم ساز در کشور، لابی جهت حقوق سیاسی از جمله حق رأی زنان بوده است که البته نهایتاً در بند ۱۹ اصلاحات قانون اساسی آمریکا در سال ۱۹۲۰ به ثمر نشست. شخصیت و نوع تعامل همسر رییس جمهور خود کلیدی جهت موفقیت او محسوب می شود. انتخابات ۱۸۲۸ که شایعه طلاق اندرو جکسون و همسرش موقعیت او را به خطر انداخت تا حضور درخشان جسی بنتون فرمونت، همسر جان فرمونت نخستین کاندیدای حزب جمهوری خواه از کالیفرنیا در دهه ۱۸۴۰، که او را به علت صورت زیبا، شرکت در مناظره های انتخاباتی و منش متین و رسمی برازنده، به صورت زن قرن ۱۹ آمریکا بدل ساخت، همه و همه تجربه های زیسته جامعه آمریکا از متن خانوادگی تا حرفه ای رییس جمهور در این کشور محسوب می شوند.
جسی بنتون و طرح ایده «بانوی اول»
«بانوی اول» واژه ای بود که ابتدا جسی بنتون فرمونت در ایده آل هایش جهت خود ساخته بود و به مرور به واژه متداول جهت سمتی تبدیل شد که امروز جهت خود در کاخ سفید اداره مخصوصی دارد. کاخ سفید در آمریکا تنها یک محل کار یا نمادی از رهبری و قدرت دولت فدرال جهت رییس جمهور نیست. بلکه نمادی از منزل و ارتباطات گرم خانوادگی و دوستانه است که محوریت زن یا بانوی اول باید در آن حفظ شود. با اسکان جان آدامز و همسرش ابیگیل از سال ۱۸۰۰، تاکنون کاخ سفید محل اسکان رییس جمهور و خانواده اش بوده است و از مراسم خوش حالی های تولد و مراسم ازدواج گرفته تا کریسمس و مراسم خوش حالی شکرگزاری همه و همه به صورت خانوادگی و یا در حلقه دوستان خانوادگی در آن تجربه شده است اند.
برد جانسون، بازنمایی بانوی اول مدرن
«بانوی اول» و کیفیت آن در آمریکا، مفهومی غیرثابت و مرتباً در حال عوض کردن بوده هست. برد جانسون به عنوان کسی آشنا می شود که بانوی اول مدرن را بازنمایی می کند. او در سال ۱۳۳۴ دو مدرک دانشگاهی افتخاری از دانشگاه تگزاس دریافت کرده بود و این در حالی بود که در برابر هر چهار مرد، یک زن در دانشگاه های آمریکا حضور داشت. او همچنین با میراث خانوادگی خود شرکت رسانه ای معادل ۱۷۰۰۰ دلار راه اندازی کرد که در حین ازدواجش با لیندون جانسون به صورت مستقل آن را اداره می کرد. هنگامی که جانسون کاندیدای ریاست جمهوری شد، سهام شرکت زن برد به ۹ میلیون دلار زیاد کردن یافته بود و او بخشی از این ثروت را در کمپین انتخاباتی همسرش هزینه کرد. مسابقه انتخاباتی جانسون کمتر از سه ماه با ترور جان اف. کندی فاصله داشت و نیروهای امنیتی اعتقاد بودند صلاح نیست او در سفرهای انتخاباتی شرکت کند. بنابراین، این زن برد جانسون بود که در چهار روز بی وقفه ۴۷ شهر را با کاروان انتخاباتی همسرش پیمود تا او و خدماتش مانند امضای قانون حقوق مدنی را به مردم معرفی کند. به همین مناسبت، مکس فریمن، روزنامه نگار مشهور در وصف او نوشت: «شاید این نشانه ظهور زنان به عنوان شخصیت های مرکزی در یک مسابقه ملی باشد به جای آن که همواره در حاشیه قرار بگیرند».
بانوی اول؛ از میزبانی ضیافت های رسمی تا پیگیری بعضی حقوق مدنی
در نگاه سنتی، بانوی اول در کاخ سفید اغلب نقش میزبان ضیافت های رسمی را به عهده داشته است که امروز نیز این نقش پابرجاست، ولی گذشته از این مقام تشریفاتی، بانوی اول همواره تلاش می کند مبدع یک سنت حسنه یا شیوه ای باشد که او را به نماد آن حرکت اجتماعی بدل می کند. جهت نمونه، سارا پولک و لوسی هایس، در نیمه قرن ۱۹، با ممنوع کردن استفاده از مشروب در کاخ سفید این تصویر را از خود ساختند. برد جانسون و دغدغه حفظ محیط زیست نیز از این دسته هست. الینور روزولت همسر فرانکلین روزولت، که بلندمدت ترین تجربه بانوی اولی را جهت سال های ۱۹۳۳-۱۹۴۵ داشت، در دوره های سخت اقتصادی در دهه ۱۹۳۰ و جنگ جهانی دوم با جیره بندی غذا در کاخ سفید نشان داد که حاکمیت و مردم در تجربه مشکل ها جدا نیستند و این اقدام او تأثیر روانی مهمی در اعتمادسازی بر جامعه آمریکا داشت. همچنین به عنوان یک فعال حقوق مدنی، از او تصویر مثبتی جهت استفاده از دسترسی به رییس جمهور جهت منافع مردم باقی مانده هست. نانسی ریگان هنوز با کمپین «فقط بگو نه» آشنا می شود که به نسلی از کودکان آمریکا آموخت به مواد مخدر آلوده نشوند. بارابارا و لارا بوش نیز با حمایت از سوادآموزی و تأکید بر اهمیت آموزش و میشل اوباما با حمایت از خانواده نظامیان و کمپین های مبارزه با چاقی کودکان این ایماژ را از خود ساخته اند.
مردم آمریکا دوست دارند بانوی اول نقش های سنتی خود را حفظ کند
موضوع پیشبرد حقوق زنان ولی همان طور که ذکر شد، همواره از اهمیت خاص ای در دستور کار بانوی اول برخوردار بوده هست. ابگیل آدامز نمونه خوبی از این منظر است که در پاسخ به سند تاریخی بیانیه استقلال آمریکا همسرش را خطاب قرار داد و در نامه ای که امروز به یک سند تاریخی بدل شده است هست، از مردان بنیانگذار آمریکا خواست «زنان را به خاطر بیاورید». هیلاری کلینتون ولی از این منظر نمونه بی همتای بانوی اول در ایالات متحده به حساب می آید. او نخستین بانوی اولی است که بعد از جنگ جهانی دوم متولد شده، در دانشکده حقوق دانشگاه ییل مانند همسرش فارغ التحصیل شده است بود و پیش از ورود به کاخ سفید سمت های متعدد حقوقی و سیاسی را به عهده گرفته بود. بنابراین، با کسب سمت بانوی اولی، او حضور سیاسی چشمگیری داشت و همواره پیشبرد حقوق زنان را در برنامه هایش دنبال می کرد: در هیأت آمریکا در چهارمین کنفرانس جهانی زنان، او این جمله را طرح کرد که «حقوق زنان حقوق بشراست» و این دستور کار را پیگیری کرد. او از حامیان قانون خانواده و مرخصی پزشکی، زیاد کردن بودجه جهت نگهداری فرزندان، و ایجاد کمپین ملی جلوگیری از بارداری در نوجوانان و بارداری بدون برنامه ریزی بود. به رغم تلاش های این چنینی که موجب شده است است هنوز از کارها هیلاری کلینتون به عنوان «تأثیر هیلاری» در حوزه زنان یاد شود، مدل او جهت بانوی اول موافقین و مخالفینی دارد. مجله برخط هافینگتون پست در سال ۲۰۱۶ نظرسنجی هایی را گزارش کرد که نگاه مردم به بانوی اول کاخ سفید را ارزیابی می کرد. به نظر می رسد همسران بوش پدر و پسر در مسابقه های دهه های اخیر از محبوبیت بالاتری نسبت به فردی مانند هیلاری کلینتون برخوردارند لیکن مردم همچنان دوست دارند بانوی اول نقش های سنتی خود را حفظ کند و لزوماً در سیاست سازی دخالت چندانی نکند. این در حالی است که زنی مانند هیلاری کلینتون، همسر بوش را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «اگر زن بوش دوست دارد یک همسر منزل بمان باشد، خوب. بگذارید از او انتظار زیاد کردن سطح آموزش یا اصلاح سلامت روان نداشته باشیم».
ملانیا؛ «با اکراه ترین» بانوی اول آمریکا
با پشت سر گذاردن تاریخی از تکوین مفهومی و وظایف مترتب بر نقش «بانوی اول»، آمریکای امروز دچار مناقشاتی در این حوزه هست. ملانیا ترامپ، همسر سوم دونالد ترامپ، در نهایت به سمت بانوی اول رسیده است و البته چون همسرش کارها عجیبی انجام داده هست. رویکرد او به این سمت با بانوان اول پیش از او متفاوت بوده هست. ملانیا از شانزده سالگی به عنوان مدل کار کرده و جلوی دوربین عکاسان شرکت های بزرگ مانند وگ، هارپر بازار، ونیتی فیر قرار گرفته هست. او که زمانی رییس شرکت رقص گراهام مارتا بوده و فعالیت های این چنینی داشته، در سال ۲۰۰۵ با ترامپ ازدواج کرده است و از آن بعد زیاد به تجارت کلکسیون جواهرات می پردازد. او با تأخیر وارد کاخ سفید شد؛ درحالی که مدل سنتی بانوی اول، حضور به موقع و فعال در کاخ سفید را پاس می داشته هست. ملانیا حتی در گزینش کارکنان و مدیر ارتباطات دفترش نیز عجله ای نشان نداد و ۲ ماه بعد از انتخابات این کار را انجام داد. درخواست های متعدد تور کاخ سفید به گزارش نیویورک تایمز تا مدت ها روی میز ملانیا جمع شده است بود و ترتیب شام های رسمی به مدیریت او به تعویق افتاده بود. تعلل ملانیا در همه این امور باعث شده است هست، منتقدانش او را «با اکراه ترین» بانوی اول نسبت به حضورش در کاخ سفید خطاب کنند. هر چند ملانیا تلاش کرده است نقش خود را زیاد به عنوان مادر نمونه جهت پسرش و یک زن تاجر حرفه ای نمایان کند تا بانوی اول سنتی کاخ سفید، ولی از لحاظ اجتماعی بحث زنان و کودکان و راه اندختن برنامه «بانوی اول» جهت مبارزه با قلدری و خشونت در اینترنت علیه جوانان، تاکنون در دستور کار او بوده هست. جایگزین شکاف موجود در دولت ترامپ هر چند برعهده ایوانکا ترامپ، دختر رییس جمهور، قرار داده شده است هست، این امر چالش هایی را در مفهوم بانوی اول ایجاد کرده هست. هر چند موافقان او به رؤسای جمهور پیشینی مانند جفرسون، جکسون، تیلور و… اشاره و اثبات می کنند که بانوی اول همواره همسر رییس جمهور نبوده هست. در هر حال، باید دید در دوره ریاست جمهوری ترامپ چه تغییراتی در مفهوم و عمل بانوی اول صورت خواهد پذیرفت.
منبع: صبح نو
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: انتخابات ریاست جمهوری | هیلاری کلینتون | ایوانکا ترامپ | ملانیا ترامپ | ریاست جمهوری | دونالد ترامپ | رییس جمهور | دولت ترامپ | خانواده | مسابقه | آمریکا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz